Zesilovače v regulační technice
- Zesilovač je jedním ze základních prvků automatizačních prostředků.
- U spojitých regulátorů umožnil přechod od přímých regulátorů, které k ovládání regulačního orgánu využívají energii odebíranou snímačem z regulované soustavy, k nepřímým regulátorům, které k ovládáné regulačního orgánu využívají pomocnou energii elektrickou, pneumatickou nebo hydraulickou.
- Podle duhu energie dělíme zesilovače na elektrické, pneumatické a hydraulické.
- Podle funkce dělíme zesilovače na dvoupolohové a spojité.
Elektrické zesilovače
- Dělíme je na elektromechanické, elektronické a magnetické.
Elektromechanické zesilovače
- elektromechanická relé
- točivé zesilovače
Elektromechanické relé
Točivé zesilovače
- Používají se především k regulaci otáček elektromotorů velkých výkonů u obráběcích strojů.
- Nejjednodušším točivým zesilovačem je dynamo s cizím buzením.
- Výkon dynama P2=U2.I2 je v určitých mezích úměrný budícímu výkonu P1=U1.I1. Činitel úměrnosti ( zesílení) je asi 100.
- Pro zvětšení tohoto zesílení se dynamo opatří dalším budícím vinutím B2, které se připojí ke kotvě, a vznikne tak točivý zesilovač s vlastním buzením.
- Budící vinutí připojeno paralelně - regulex.
- Budící vinutí zapojeno v sérii - rototrol.
- Zvětšení zesílení se dosáhne také dvěma stupni - zařazením dvou dynam do série. Nevýhodou je cena dvou strojů a větší obestavěný prostor.
- Dva zesilovací stupně v jednom stroji uskutečňuje točivý zesilovač amplidyn.
- Budící proud ii vytváří v kotvě magnetický tok Φ1, který indukuje do otáčející se kotvy napětí u2 na kartáčích 1. Na toto napětí je připojeno další budící vinutí B2, v němž vlivem proudu i2 vznikne magnetický tok Φ2. Tento tok indukuje v téže kotvě napětí u3 na kartáčích 2, které způsobí vznik proudu i3 v zátěži RZ. Výstupní výkon P3=U3.I3 bývá až 10 000 krát i vícekrát větší než příkon P1=U1.I1. Výkon bývá několik desítek kilowattů.
Magnetické zesilovače
- řídí velikost proudu změnou indukční reaktance, tj. s větší účinností než při změně odporu.
- Základem mag. zesilovačů je přesytka, tj. tlumivka se železným jádrem ze speciálního materiálu pracujíví částečně v oblasti nasycení.
- Je-li obvod složený z přesytky L a pracovního rezistoru R připojen na zdroj střídavého napětí, pak při sinusovém průběhu napětí nejprve prochází malý magnetizační proud.
- Při vzrůstu napětí materiál jádra dosáhne bodu BK na magnetizační křivce. Indukční reaktance přesytky prudce poklesne a proud v obvodu bude určen pouze okmažitou hodnotou napětí a odporu R až do průchodu napětí nulou, kdy se celý děj opakuje,
- U magnetických zesilovačů samo střídavé napětí ( a odpovídající magnetický tok)k nasycení jádra nestačí, a proto tlumivkou prochází zanedbatelný magnetizační proud. Aby nedošlo k nasycení, musí jádro působit další magnetomotorické napětí.
- Toho se dosáhne dalším (řídícím) vinutím, připojeným na zdroj stejnosměrného napětí U2. Řídícím vinutím prochází proud I2, jehož velikost určuje okamžík nasycení jádra, a tím i střední velikost pracovního proudu i1.
- Protože by se v řídícím vinutí indukovalo jako u transformátoru střídavé napětí, které by se přes zdroj napětí U2 uzavíralo nakrátko, používají se buď tlumivka nebo dvě přesytky podle obr. d), jejichž řídící vinutí jsou zapojena v sérii proti sobě, takže napětí indukovaná v obou vinutích se navzájem ruší.
- Přesytka s tlumivkou v řídícím vinutí se nazývá transduktor.
- Popsaný magnetický zesilovač je s tzv. nuceným buzením.